„Biedronki” nad jeziorem

W dniu 2 października, kiedy  obchodzimy Europejski Dzień Ptaków, dzieci z grupy „Biedronek” wybrały się nad jezioro Miejskie. Głównym celem była obserwacja i słuchanie śpiewu ptaków. Dzieci już w drodze nad jezioro zauważyły, że najwięcej ptaszków kryje się w krzewach i na drzewach. Była to bardzo ciekawa wycieczka. Udało się usłyszeć wiele ptaków, trochę mniej udało się zobaczyć, jednak i tak wszyscy byli zadowoleni. Najwięcej radości sprawiła dzieciom obserwacja trzech młodych łabędzi oraz kaczek wypoczywających na pomoście. Dzieci rozpoznawały odgłosy wydawane przez sikorki, wróble, kruki, kawki… „Biedroneczki” z dużym zainteresowaniem oglądały i przeliczały budki lęgowe umieszczone wzdłuż promenady nad jeziorem. Wzbogaciły wiedzę dotyczącą życia ptaków oraz tego, w jaki sposób ludzie mogą pomagać ptakom i jak ważne dla środowiska przyrodniczego są ptaki. Zabrane na wycieczkę szkła powiększające zostały wykorzystane do obserwacji kory drzew, liści, traw…

Nasza wycieczka była doskonałą okazją do poznawania świata przyrody, roślin
i zwierząt. Była formą odpoczynku, ale przede wszystkim pełniła funkcję edukacyjną. Takie wycieczki rozwijają u dzieci wiedzę przyrodniczą, przygotowują je do życia w zgodzie z otaczającą naturą oraz kształtują umiejętność dbania o nią.