Hipoterapia

Jedną z formą pomocy dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych w naszym przedszkolu jest hipoterapia. Hipoterapia te odbywa się w Alpakolandzie w Klotydzienie. Prowadzona jest przez doświadczonych terapeutów, posiadających uprawnienia do prowadzenia zajęć.  Hipoterapeuta pełni rolę asekurującą, zapewniając bezpieczeństwo oraz rolę przewodnika w kontakcie ze zwierzęciem. Hipoterapia to terapia w której konie wykorzystywane są jako stymulator ruchowy w terapii neuromotorycznej.  Dzięki jeździe konnej dziecko nieustannie ćwiczy równowagę, koordynację i wiele innych czynności motorycznych. Na zajęciach z hipoterapii wspomagana jest sfera ruchowa i sensoryczna dziecka jak również jego funkcjonowanie psychiczne i społeczne. Dla wielu dzieci nawiązanie uczuciowej więzi z koniem wspomaga rozwój samodzielności i wzmacnia poczucie własnej wartości. Hipoterapia jest bardzo lubiana i dzieci bardzo chętnie uczestniczą w takiej właśnie formie rehabilitacji.