NIEBIESKO MI! – DZIEŃ AUTYZMU W GRUPIE MYSZEK

Niebieski kolor, to kolor autyzmu. W poniedziałek 4 marca dzieci z grupy Myszek obchodziły Dzień Świadomości Autyzmu. Od rana w naszej sali zrobiło się niebiesko, każde dziecko miało w swojej garderobie element niebieski. Celem tego wydarzenia było zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy z tym związane. W tematykę dnia wprowadził dzieci film „Maria, dziewczynka, która lubi mieć plan”, przedstawiający codzienność Marii, dziewczynki dotkniętej autyzmem. Dzieci rozmawiały o trudnościach bohaterki oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji. Porównywały zachowania bohaterki filmu ze swoimi koleżankami i kolegami dotkniętych autyzmem. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Dzieci poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Doświadczały wielu bodźców jednocześnie, co często okazało się być bardzo nieprzyjemne. Układały klocki z zamkniętymi oczami lub w wielkich rękawicach. Na zakończenie dzieci wykonały plakat w kolorze niebieskim, wykorzystując niebieskie nakrętki do stworzenia napisu oraz kredki w różnych odcieniach niebieskiego. Te działania miały ich nauczyć życzliwości, tolerancji i zrozumienia dla dzieci dotkniętych problemem autyzmu.