Szkoła pamięta – podsumowanie akcji organizowanej przez MEN

Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pod tytułem „SZKOŁA PAMIĘTA”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi ludzi, szczególnie tych młodych na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w szczególnym okresie, kiedy to wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Niestety nie mogliśmy upamiętnić obrońców wolności ziemi chodzieskiej zapalając znicze w miejscach pamięci (tak jak uczyniliśmy to w ubiegłym roku). W zamian za to w holu przedszkola została zorganizowana gazetka ścienna na temat bohaterów ziemi chodzieskiej oraz miejsc pamięci w naszym regionie. W poszczególnych grupach zostały zorganizowane przez nauczycielki zajęcia tematyczne związane z różnymi wydarzeniami historycznymi i znanymi ludźmi. Dzieci z grupy Pszczółek dowiedziały się o ważnych pomnikach i bohaterach ziemi chodzieskiej oraz wykonały plakat tematyczny. Dzieci z grupy Motyli poznały opowieść o niezwykłym chłopcu Karolu Wojtyła, który został papieżem i zapisał się w historii naszego kraju na wieki. Dzieci z grupy Myszek poznały Polskę jaka była w okresie II Wojny Światowej oraz porównały ją z teraźniejszą Polską oraz wykonały plakat grupowy. Dzieci z grupy Biedronek zapoznały się z historią Powstania Wielkopolskiego, które ściśle wiąże się z historią naszego miasta i jej bohaterów.