Zima – trudny czas dla zwierząt – zajęcia w grupach najstarszych

W drugim tygodniu ferii zimowych dzieci ze starszych grup przedszkolnych przede wszystkim wzbogacały wiedzę przyrodniczą zarówno podczas zabaw ruchowych, plastycznych, matematycznych,  czy też podczas oglądania prezentacji multimedialnych. Dowiedziały się, jak zwierzęta radzą sobie
w czasie zimy. Wiedzą, jak wygląda paśnik i jakie leśne zwierzęta chętnie skorzystają z pomocy człowieka. Upewniły się, że jeśli nie mamy pewności w jaki sposób możemy dokarmiać zwierzęta możemy zgłosić się do leśniczego i zaoferować swoją pomoc. Dzieci chętnie pomagają zwierzętom, jednak znacznie łatwiej jest im dokarmiać ptaki. W związku z tym, że przypadkiem można ptakom zaszkodzić dzieci dowiedziały się jaki pokarm podawać ptakom i w jakich miejscach oraz jak zachowywać się, by z przyjemnością obserwować różne gatunki ptaków.

Warto rozwijać u dzieci uczucia empatyczne w stosunku do zwierząt. Tegoroczna zima zachęca do zrobienia choćby malutkich karmników i umieszczenia ich niedaleko  tak, by dzieci mogły dokarmiać i obserwować ptaki.