Cztery Pory Roku – Wiosna Vivaldiego – muzogramowa zabawa muzyczna

Wiosna to wspaniały czas na zabawy z muzyką klasyczną. Antonio Vivaldi, wybitny kompozytor stworzył przepiękny repertuar czterech pór roku. Podczas kółka zainteresowań 13 kwietnia, dzieci z grupy Myszek bawiły się przy utworze „Wiosna”. Jednak tym razem tematem przewodnim był muzogram, czyli obrazowe przedstawienie utworu muzycznego. Dzieci w pierwszej kolejności ułożyły swój własny muzogrma z wykorzystaniem rekwizytów (kwiaty, chustki, wstążki) oraz wykonały interpretację zgodnie z podanym kodem i rytmem. Następnie doświadczyliśmy muzyki podczas zabawy rytmiczno-ruchowej z wstążkami. Kolejnym etapem zajęć było odtwarzanie utworu na muzogrmaie – wskazywanie odpowiednich obrazków na karcie pracy w trakcie trwania utworu. Na zakończenie dzieci podjęły próbę pokolorowania muzogramu, utrudnieniem zadania było kolorowanie elementu właściwego do danego momentu utworu. Zadanie okazało się niemożliwe do wykonania, ponieważ kolorowanie trwa dłużej niż zwykłe wskazywanie, ale zabawa była udana.