„Czy Krakowiak może tańczyć Kujawiaka? Czyli poznajemy tradycje regionalne w naszej ojczyźnie” – zajęcia tygodniowe w grupie Biedronek

W minionym tygodniu 13-17 listopada, tematem przewodnim zajęć kierowanych były tradycje regionalne w Polsce. Tydzień zaczęliśmy od utrwalenia wiedzy na temat legend polskich – dzieci dowiedziały się, czym jest legenda oraz poznały kilka najbardziej znanych legend polskich, jak np. „O Syrence Warszawskiej”, „O smoku wawelskim”, „O bazyliszku”. Ponadto poznaliśmy tradycje regionalne związane z strojami ludowymi. Przy współpracy z KGW Kobylec, dzieci miały możliwość zobaczenia, a nawet przymierzenia elementów tradycyjnego stroju Pałuckiego. Poznaliśmy kroki taneczne znanych ludowych tańców jak krakowiak czy polonez. Dzieci poznały również tradycje ich regionu, czyli chodzieską porcelanę. Ten temat w sposób wspaniały przedstawiła dzieciom Pani Justyna – mama Zosi, która opowiedziała dzieciom historię porcelany, proces jej powstawania oraz wykonała z dziećmi ich własne talerzyki – dzieci nakładały kalkę zdobniczą na talerzyk, które Pani Justyna po wypaleniu przekaże dzieciom. Ponadto w ciągu tygodnia rozwijaliśmy umiejętności rysowania – dzieci projektowały swoją wymarzoną porcelanową filiżankę rysując i kolorując wymyślony przez siebie wzór. Rozwijaliśmy również umiejętności językowe i komunikacyjne podczas rozmów, burzy mózgów, burzy pytań oraz poznaliśmy kolejną literę „D, d”.