„MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KLOCKÓW LEGO” W GRUPIE ŻABEK, PSZCZÓŁEK, MOTYLI I MYSZEK

26 i 27 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lego. Przedszkolaki poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie oraz dowiedziały się, że nazwa Lego pochodzi od słów LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię każdego malucha. Dziecko może wymyślać swoje własne budowle. Budując według określonego wzoru, uczy się z kolei cierpliwości, trenuje koncentrację i rozwiązuje problemy, a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Klocki dla dzieci rozwijają ich małą motorykę, ćwiczą koordynację ręka-oko. Są także niezrównane w trakcie nauki kolorów, rozpoznawania kształtów, wprowadzania pojęć, takich jak „duży”, „mały”, czy relacji przestrzennych (nad, pod, obok, przed). Dzieci mogą również trenować prawidłowy chwyt. Na zajęciach dzieci segregowały klocki, nazywały i rozpoznawały kolory klocków, układały rytmy a wszystko miało na celu rozbudzić umysł, doskonalić procesy myślenia i zapamiętywania. Podczas zabaw klockami nasze przedszkolaki kształtowały umiejętność kontrolowania własnego zachowania w dążeniu do określonego celu. Zadania zapewniały dzieciom wiele możliwości ćwiczeń i rozwijania samokontroli, która odgrywa dużą rolę podczas procesów związanych z uczeniem się. Najwspanialsze w zabawie klockami Lego jest to, że pomysłów na konstrukcje z nich jest nieskończenie wiele.