„Tańczące papierki i rosnący balon” – eksperymenty z wykorzystaniem balonów

Tym razem nasze kółko zainteresowań rozpoczęliśmy  zabawą usprawniającą dłonie – dzieci rozdzierały paski papieru na małe kawałki. Następnie wybrały sobie nadmuchany balonik  i sprawdziły czy dotknięcie nim papierków powoduje ich poruszenie. Po stwierdzeniu, że nie dzieci potarły balonikiem o ubranko lub otrzymany wełniany szalik lub sweter. To działanie spowodowało  zadowolenie i śmiech, gdyż papierki zaczęły intensywnie podskakiwać w kierunku balona, co przypominało taniec. Dla dzieci to na razie świetna zabawa jednak już wkrótce dowiedzą się, że doświadczenie  pokazuje zasady elektrostatyki. Na zakończenie dzieci obserwowały balonik, który rósł bez dotykania go. Do czarów wystarczy plastikowa butelka, balon, trochę octu i sody oczyszczonej.